قبل از پرداختن به ویزای چین کمی در مورد این کشور پهناور و خصوصیات آن توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم کرد. کشور چین یکی با قدمت ترین کشورهای دنیا و از قطب های اقتصادی دنیا در کنار آمریکا و روسیه از بزرگترین کشورهای دنیاست که در آسیای میانه در همسایگی کشورهای کره شمالی ، روسیه ، مغولستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، پاکستان ، هند ، نپال ، بوتان ، میانمار ، لائوس و ویتنام قرار دارد. قدمت کشور چین به حدود 5000 سال پیش می رسد که در آن زمان سلسله شانگ بر منطقه ای که هم اکنون به نام کشور چین شناخته می شود حکمرانی می کرده است.

چین با مساحتی بیش از 9.500.000 متر مربع مساحت (سومین کشور پهناور دنیا بعد از روسیه و کانادا) و جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و چهارصد هزار نفر و داشتن چنین قدمتی یکی از بهترین مقاصد دنیا برای گردشگران است که در سفر خود با طیف وسیعی از فرهنگ ها، آداب و رسوم، فرهنگ غذایی و غیره آشنا خواهند شد. بهترین زمان برای سفر به چین  ماه های اولیه بهار و پاییز، زمانی که نه خبر از گرما است و نه از شلوغی و هزینه اضافی، است.

علاوه بر گردشگری چین، کشور چین هر ساله پذیرای میلیون ها مسافر است که با هدف تجاری به این کشور سفر می کنند. رشد اقتصادی چشمگیر چین سبب شده تا شرکت های زیادی برای تجارت با شرکت های چینی با هم در رقابت باشند تا بتوانند در عرصه تجارت بین الملل از رقبای خود پیشی بگیرند.

در ادامه به انواع ویزای چین، شرایط و مدارک مورد نیاز هر کدام، هزینه آنها و سوالات متداول در مورد ویزای چین می پردازیم. همراه ما باشید.

 

 

ویزای چین
ویزای چین

همانند همه کشورهای جهان، ویزای چین نیز مدرکی است که توسط وزارت امورخارجه آن کشور به اتباع خارجی کشورهایی که باید روادید چین را قبل از ورود به خاک چین اخذ کرده باشند، اعطا می شود. افسران بخش روادید چین با در نظر گرفتن مدارک متقاضی، هدف از سفر، سابقه سفر به چین و دیگر کشور ها و غیره درمورد اعطای ویزا، مدت اعتبار، تعداد ورود تصمیم گیری کرده و نتیجه را از طریق کنسولگری چین در کشور مبدا به متقاضیان اعلام می نمایند. به غیر از شهروندان کشورهای ارمنستان ، بوسنی و هرزگوین ، سان مارینو ، موریس ، باهاما ، باربادوس ، بلاروس ، اکوادور ، فیجی ، گرنادا ، قطر ، صربستان ، سیشل ، تونگا ، امارات متحده عربی ، برونئی ، ژاپن و سنگاپور که قرارداد لغو روادید با کشور چین دارند، شهروندان مابقی کشورها برای سفر به چین می بایستی برای اخذ ویزای چین اقدام نمایند.

روادید چین به دسته های زیر تقسیم می شود:

 

ویزای توریستی چین

 

افرادی که با هدف گردشگری و توریستی به کشور چین سفر می کنند می توانند برای اخذ ویزای توریستی چین و یا ویزای تایپ L چین اقدام نمایند. ویزای توریستی چین بصورت یکبار ورود، دوبار ورود و یا چندبار ورود و با اعتبار 30 تا 90 روز صادر می گردد.

 

ویزای تجاری چین

 

ویزای تجاری چین و یا همان ویزای تایپ M چین ویزاییست که برای تجار و افرادی که به قصد تجارت به چین سفر می کنند صادر می گردد. ویزای تجاری چین برای افرادی که بصورت مدام به چین سفر می کنند پیشنهاد می شود.

 

ویزای غیر تجاری چین

 

ویزای غیر تجاری چین و یا همان ویزای تایپ F چین ویزایی است که برای افرادی که با هدف تحقیقات، فرهنگی و هر هدفی جز گردشگری و تجاری به چین سفر می کنند صادر می گردد. ویزای غیر تجاری چین بصورت یکبار ورود و دوبار ورود و با اعتبار 30 تا 90 روز صادر می گردد.

 

ویزای دانشجویی چین

 

ویزای دانشجویی چین و یا ویزای تایپ X چین مختص دانشجویانی است که در مراکز آموزشی چین پذیرش گرفته و با هدف تحصیل به آن کشور سفر می کنند. دارندگان ویزای دانشجویی قادر به کار در کشور چین مگر بصورت پاره وقت و کارآموزی نیستند.

 

ویزای خدمه خارجی در چین

 

ویزای خدمه خارجی  و یا ویزای تایپ C چین مخصوص خدمه خارجی هواپیما، قطار، کشتی و هر نوع وسیله نقلیه ای است که از مرز زمینی، هوایی و دریایی چین عبور کند.

 

ویزای روزنامه نگاری چین

 

این نوع ویزا در در دو نوع J1 و J2 برای روزنامه نگاران خارجی صادر می گردد. ویزای روزنامه نگاری J1 مخصوص روزنامه نگارانی است که برای حداقل یکسال به چین اعزام می شوند در حالی که ویزای روزنامه نگاری J2 مخصوص روزنامه نگارانی است که مدت حضور آن ها در کشور چین حداکثر 30 روز باشد.

 

ویزای ترانزیت چین

 

ویزای ترانزیت چین (ویزای تایپ G چین) برای افرادی که قصد حضور چند ساعته در فرودگاه های چین را برای سوار شدن به پروازی به مقصد کشوری ثالث داشته باشند صادر می گردد. این نوع ویزا معمولا برای مسافران کشورهای آسیای دور صادر می گردد.

 

ویزای تایپ D چین

 

این نوع ویزا مختص افرادی است که قصد زندگی در چین را برای مادام العمر داشته باشند. این نوع ویزا که به نام ویزای گرین کارت چین نیز شناخته میشود از ویزاهای غیر ممکن چین به شمار می آید.

 

ویزای بازدید از خانواده چین

 

این نوع ویزا برای افرادی که بستگانشان شهروند کشور چین باشند صادر می گردد. این ویزا از جمله بستگان همسر را نیز شامل می شود. ویزای بازدید از خانواده چین با نام ویزای تایپ Q  نیز شناخته می شود.

 

ویزای کار چین

 

ویزای کار چین برای افرادی که با داشتن قرارداد کاری قصد مهاجرت و اشتغال در کشور چین را داشته باشند صادر می گردد. این نوع ویزا که با نام ویزای تایپ Z شناخته می شود برای متقاضی کار و همچنین خانواده وی صادر می گردد.

 

ویزای همراه افراد مقیم در چین

 

این نوع ویزا برای همراهان ویزای تحصیلی و کاری چین صادر می گردد. ویزای تایپ S چین در دو نوع S1 برای اقامت حداکثر 30 روزه و نوع S2 برای اقامت حداکثر 180 روز صادر می گردد.

 

 

لیبل ویزای چین
لیبل ویزای چین

شرایط اخذ روادید چین بسته به توع ویزای درخواستی متفاوت است. ویزای تک چین به صورت لیبل در داخل پاسپورت ثبت می شوند و متقاضی می تواند پس از اخذ ویزا از آن در بازه 3 ماه برای حداقل 30 روز در چین اقامت داشته باشد. انواع روادید چین می بایستی با صدور گذرنامه از طرف میزبان اقدام شوند. برای سفرهای تجاری معمولا شرکت دعوت کننده و برای ویزای توریستی شریک آژانس مسافرتی معتبر ایرانی در چین برای مسافر دعوتنامه صادر کرده و آژانس مسافرتی آن را به همراه مدارکی که در ادامه به آن می پردازیم به کنسولگری چین ارائه خواهد کرد.

متقاضیان روادید چین می بایستی مدارک زیر را به کارشناسان ویزای چین نگین پرواز پارس ارائه نمایند:

 

  • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
  • دو قطعه عکس 4*6 رنگی بدون کلاه و عینک و با زمینه سفید
  • نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی و مهر بانک با حداقل موجودی 300 میلیون ریال

روادید چین به صورت لیبل و توسط کنسولگری چین در تهران صادر می گردد. آژانس های معتبر مسافرتی مانند نگین پرواز پارس پس از اخذ مدارک شما و درخواست دعوتنامه از همکار چینی خود پرونده شما را به کنسولگری چین ارسال می نماید. شما می توانید پس از بررسی زمان سفر خود با ارائه مدارک درخواستی و پرداخت هزینه ویزا برای ویزای متناسب با مدت اقامت خود اقدام نمایید. ما در اسرع وقت با پر کردن فرم های ویزا و همچنین ارسال اسکن مدارک برای ویزای شما اقدام خواهیم کرد. پس از طی مراحل بررسی کنسولگری چین جواب ویزای شما را برای ما ارسال و ما نیز شما را از نتیجه آن مطلع خواهیم کرد.

 

 

ویزای توریستی چین
ویزای توریستی چین

هزینه روادید چین بسته به نوع و اعتبار ویزا متفاوت بوده و بدون هزینه دعوتنامه محاسبه می گردد. شما می توانید با ارائه مدارک به کارشناسان ویزای نگین پرواز پارس و پرداخت هزینه ویزا و دعوتنامه برای روادید چین خود اقدام نمایید. در جدول زیر شما می توانید هزینه روادید چین را برای نوع درخواستی ویزا مشاهده نمایید:

 

نوع ویزا زمان صدور مدت اقامت قیمت
ویزای توریستی یک بار ورود (انفرادی) 7 الی 10 روز کاری 30 روز 120 دلار
ویزای توریستی یک بار ورود (انفرادی) 5 الی 7 روز کاری 30 روز 150 دلار
ویزای توریستی دو بار ورود (انفرادی) 7 الی 10 روز کاری 30 روز 210 دلار
ویزای توریستی دو بار ورود (گروهی) 1 ماه 30 روز 100 دلار
ویزای تجاری یک بار ورود (انفرادی) 7 الی 10 روز کاری 30 روز 200 دلار
ویزای تجاری دو بار ورود (انفرادی) 7 الی 10 روز کاری 60 روز 400 دلار
ویزای تجاری چند بار ورود (انفرادی) 1 ماه 6 ماه 570 دلار
ویزای تجاری چند بار ورود (انفرادی) 1 ماه 1 سال 700 دلار

 

در  تمامی موارد دارنده ویزای دو یا چند بار ورود پس از هر بار سفر به چین می بایستی فقط 30 روز در این کشور اقامت داشته باشد. پس از خروج از چین می تواند در تاریخ های بعدی حداکثر 30 روز در چین اقامت داشته باشد.