کشور تاریخی و زیبای ایتالیا یکی از کشورهای توریستی و در عین حال صنعتی اروپاست که هر ساله پذیرای بیش از 60 میلیون گردشگر و مسافر از سراسر دنیاست و به همین جهت پنجمین کشور توریستی دنیا به حساب می آید. شهر های تاریخی رم، ونیز، ناپل، فلورانس و میلان با جاذبه های محسور کننده خود از اصلی ترین مقاصد گردشگری ایتالیا به حساب می آیند. علاوه بر این جاذبه های تاریخی و توریستی، به دلیل وجود غذا و خوراکی های خوشمزه مانند پیتزا، پاستا، پنیرهای لذیذ و غیره و همچنین فوتبالی پیشرو در جهان با تیم های معروف در دورترین شهرهای زمین، کشور ایتالیا یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری خارجی در بین ایرانیان است. از آنجا که سفر به ایتالیا نیازمند دریافت ویزای شنگن است، در ادامه به انواع ویزای ایتالیا، مدارک لازم هر کدام و مراحل اخذ آن می پردازیم. شما می توانید با تماس با تلفن ها، ایمیل و یا کانال های اجتماعی درج شده در وب سایت با اطمینان خاطر از تیم مجرب ویزای نگین پرواز پارس راهنمایی گرفته و جهت اقدام برای روادید ایتالیا خود اقدام نمایید.

ویزای ایتالیا
ویزای ایتالیا

در این قسمت به انواع ویزای ایتالیا و نکته های مهم هر کدام می پردازیم. برای اینکه نوع ویزای درخواستی را با توجه به هدف سفر خود به ایتالیا بشناسید با دقت به انواع ویزا توجه فرمایید.

 

ویزای توریستی ایتالیا

 

برای کسانی که عاشق سفر هستند و از سفرهای متفاوت لذت می برند جاذبه های توریستی ایتالیا از مهم ترین جاذبه هایی است که باید حداقل یکبار در طول عمر از آنها بازدید کرد. کلسئوم و پانتئون یا همان معبد رومی ها و کاتدرال سن پطروس واتیکان در شهر رم، کانال ها و میدان سن مارکوس در شهر ونیز و یا کاتدرال یا همان دوئومو در میلان و هزاران جاذبه توریستی دیگر در ایتالیا به علاوه سواحل مدیترانه ای و مناطق سرسبز و زیبا در دامنه کوه های آلپ از جمله این جاذبه های هستند که کشور ایتالیا را بیش از پیش جذاب می کنند. چنانچه شما قصد سفر به ایتالیا جهت بازدید از جاذبه های توریستی را دارید بهترین گزینه برای شما ویزای توریستی ایتالیا است. نگین پرواز پارس با برگزاری تور های متنوع اروپا و تورهای ایتالیا آماده ارائه خدمات به شما عزیزان جهت اخذ ویزای توریستی ایتالیا و سفر به کشور زیبای ایتالیا است.

 

ویزای تجاری ایتالیا

 

نه فقط جاذبه های توریستی ایتالیا بلکه صنعت پیشرو این کشور در صنایع کشاورزی و دامداری،غذایی، دارویی، مد، پوشاک، جواهر و غیره باعث بازدید تعداد بسیاری از مسافران از ایتالیا با دلایل تجاری شده است. به همین جهت شرکت های فعال در ایتالیا همواره در حال گسترش روابط و شبکه تجاری خود با کشور های دیگر هستند. از سالیان دور شرکت های ایتالیایی با مشتریان و شرکای زیادی در ایران در ارتباط بوده اند و همین موضوع باعث شده تا روابط تجاری با ایتالیا همواره از فعال ترین روابط تجاری ایران به حساب بیاید. اگر شما به دلایل تجاری قصد سفر به ایتالیا (جلسه کاری، ورکشاپ، بازدید از کارخانه، عقد قرارداد، شرکت در نمایشگاه، شرکت در کنگره و سمینار، شرکت در رقابت های ورزشی و غیره) را دارید می بایستی با ارائه مدارک مربوطه اقدام به اخذ ویزای تجاری ایتالیا نمایید.  تیم سفرهای تجاری نگین پرواز پارس با ارائه تعداد متنوعی از تورهای نمایشگاهی و تورهای سمینار و کنگره در ایتالیا آماده ارائه خدمات به مسافرین گرامی جهت اخذ ویزا و شرکت در نمایشگاه های تجاری ایتالیا است.

 

ویزای بازدید از خانواده ایتالیا

 

موقعیت جغرافیایی و فرهنگ ایتالیا و همچنین روابط تجاری با ایران یکی از دلایل مهاجرت افراد به این کشور است، از همین رو هموطنان زیادی جهت تحصیل و کار به کشور ایتالیا مهاجرت نموده، و در آنجا اقامت دارند و به همین دلیل بسیاری از مسافران نگین پرواز سالانه با هدف بازدید از خانواده اقدام به اخذ ویزای بازدید از خانواده از کشور ایتالیا می نمایند. برای بازدید از خانواده در ایتالیا شما با ارائه دعوتنامه و اثبات رابطه خود با شخص دعوت کننده می توانید برای ویزای بازدید از خانواده خود اقدام فرمایید.

 

ویزای تحصیلی ایتالیا (کوتاه مدت)

 

ایتالیا یکی از مقاصدی است که متخصصان، دانشجویان، دانش پژوهان و پژوهشگران برای شرکت در دوره های کوتاه مدت (کمتر از 6 ماه) به این کشور سفر می کنند. از همین رو  متقاضیانی که برای تحصیل اقدام به پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا (کوتاه مدت) می نمایند می بایستی پس از انجام اقدامات لازم و اخذ پذیرش از مرکز علمی (دانشگاه، موسسه و غیره)، مدارک و گواهی لازم را جهت تحویل به سفارت ایتالیا آماده نمایند.

 

ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا

 

مسافرانی که به دلایل مختلف نیازمند توقف در ایتالیا و سفر به کشور ثالث هستند می بایستی برای ویزای ترانزیت ایتالیا اقدام نمایند. ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا یکی از رایج ترین ویزاها در بین مسافرانی است که به انگلیس، قاره آمریکا و یا قاره آفریقا سفر می کنند.

 

ویزای ماموریت ایتالیا

 

افرادی که از طرف نهاد، سازمان و یا ارگانی برای ماموریت به ایتالیا سفر خواهند کرد موظف هستند که برای ویزای ماموریت اقدام نمایند. این نوع ویزا از این نظر با ویزای تجاری ایتالیا تفاوت دارد که در این شرایط دعوت کننده نهاد، سازمان و یا ارگانی از کشور ایتالیا است که ماموریت طرف اول را تایید کرده و به عنوان میزبان او عمل خواهد کرد.

همانطور که در بالا خواندید، هر نوع سفر ویزای خاص خود و بالطبع هر نوع ویزا مدارک خاص خود را دارد. برای راحتی کار شما ما مدارک لازم ویزای ایتالیا را به دو بخش مدارک عمومی ویزای ایتالیا و مدارک مخصوص هر نوع ویزا تقسیم بندی کرده ایم که در ادامه به آن می پردازیم:

 

مدارک عمومی ویزای ایتالیا

 

همانند همه ویزاهای شینگن، مدارک ویزای ایتالیا نیز شامل بخش مدارک عمومی می شود. این مدارک عبارتند از:

 

 • فرم درخواست ویزای ایتالیا
 • اصل گذرنامه با 3 ماه اعتبار از تاریخ سفر و دو صفحه خالی
 • کپی از صفحه مشخصات گذرنامه
 • شناسنامه ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • کپی ویزا های اخذ شده در طی 5 سال گذشته
 • عکس پرسنلی رنگی با زمینه سفید در ابعاد 40 در 35 میلیمتر
 • بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30.000 یورو و متناسب با مدت درخواستی

 

مدارک ویزای توریستی ایتالیا

 

علاوه بر مدارک عمومی ذکر شده در قسمت قبل، مسافرانی که با هدف توریستی به ایتالیا سفر می کنند می بایستی برای اخذ ویزا مدارک زیر را در زمان انگشت نگاری به مرکز درخواست روادید ایتالیا تحویل دهند:

 

 • بلیط و یا رزرو پرواز
 • رزرو هتل و یا تاییدیه محل اقامت
 • مدارک مالی (نامه تمکن از حساب سپرده و گردش مالی 6 ماهه از حساب جاری) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مدارک شغلی (نامه اشتغال به کار، تحصیل، پروانه کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی، گواهی بازنشستگی، اسناد ملکی و غیره) ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی

 

مدارک ویزای تجاری ایتالیا

 

علاوه بر مدارک عمومی ذکر شده در قسمت قبل، مسافرانی که با هدف تجاری به ایتالیا سفر می کنند می بایستی برای اخذ ویزا مدارک زیر را به مرکز درخواست روادید ایتالیا تحویل دهند:

 

 • بلیط و یا رزرو پرواز
 • رزرو هتل و یا تاییدیه محل اقامت (توسط خود متقاضی، شرکت و یا دعوت کننده)
 • مدارک مالی (نامه تمکن از حساب سپرده و گردش مالی 3 ماهه از حساب جاری) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مدارک شغلی (نامه اشتغال به کار، تحصیل، پروانه کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی، گواهی بازنشستگی، اسناد ملکی و غیره) ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • دعوتنامه شرکت دعوت کننده با مبدا در شنگن با اعلام علت سفر و تاریخ، دعوتنامه سمینار و کنگره، کارت نمایشگاه و یا دعوتنامه رقابت ورزشی و غیره
 • مدارک مربوط به ارتباطات تجاری بین دعوت کننده و متقاضی

 

مدارک ویزای بازدید از خانواده ایتالیا

 

علاوه بر مدارک عمومی ذکر شده در قسمت مدارک عمومی ویزای ایتالیا، مسافرانی که با هدف بازدید از خانواده به ایتالیا سفر می کنند می بایستی برای اخذ ویزا مدارک زیر را به مرکز درخواست روادید ایتالیا تحویل دهند:

 

 • بلیط و یا رزرو پرواز
 • رزرو هتل و یا تاییدیه محل اقامت
 • مدارک مالی (نامه تمکن از حساب سپرده و گردش مالی 3 ماهه از حساب جاری)  به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مدارک شغلی (نامه اشتغال به کار، تحصیل، پروانه کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی، گواهی بازنشستگی، اسناد ملکی و غیره) ترجمه شده  به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • دعوتنامه شخص دعوت کننده (تهیه شده بصورت تعهد نامه)
 • گواهی رابطه خانوادگی ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی

 

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا (کوتاه مدت)

 

علاوه بر مدارک عمومی ذکر شده در قسمت قبل، مسافرانی که برای شرکت در دوره های کوتاه مدت به ایتالیا سفر می کنند می بایستی برای اخذ ویزا مدارک زیر را به مرکز انگشت نگاری ویزای ایتالیا تحویل دهند:

 

 • بلیط و یا رزرو پرواز
 • رزرو هتل و یا تاییدیه محل اقامت
 • مدارک مالی (نامه تمکن از حساب سپرده و گردش مالی 3 ماهه از حساب جاری) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مدارک شغلی (نامه اشتغال به کار، تحصیل، پروانه کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی، گواهی بازنشستگی، اسناد ملکی و غیره) ترجمه شده به زبان  ایتالیایی یا انگلیسی
 • دعوتنامه از دانشگاه و یا موسسه ایتالیایی
 • گواهی پرداخت هزینه های تحصیلی

 

مدارک ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا

 

مسافرانی که برای سفر به کشور ثالث نیازمند ویزای ترانزیت ایتالیا هستند باید مدارک زیر را به همراه مدارک عمومی به مرکز درخواست ویزای ایتالیا تحویل دهند:

 

 • بلیط و یا رزرو پرواز
 • مدرک اقامتی معتبر برای کشور مقصد (کشور ثالث)

 

مدارک ویزای ماموریت ایتالیا

 

افرادی که از طرف ارگان، نهاد و یا سازمان ها جهت ماموریت قصد سفر به ایتالیا دارند می بایستی مدارک زیر را علاوه بر مدارک عمومی به مرکز درخواست ویزای ایتالیا ارائه دهند:

 

 • بلیط و یا رزرو پرواز
 • رزرو هتل و یا تاییدیه محل اقامت
 • مدارک مالی (نامه تمکن از حساب سپرده و گردش مالی 3 ماهه از حساب جاری) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مدارک شغلی (نامه اشتغال به کار، تحصیل، پروانه کسب، فیش حقوقی، روزنامه رسمی، گواهی بازنشستگی، اسناد ملکی و غیره) ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • یادداشت رسمی نهاد، سازمان و یا ارگان جهت اعلام نام مامور و جزئیات سفر به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • دعوتنامه رسمی توسط نهاد، سازمان و یا ارگان رسمی

 

 

ویزای ایتالیا
ویزای ایتالیا

قدم اول – تعیین نوع ویزا سفر به ایتالیا

 

هر کسی قبل از اقدام به سفر از قصد سفر خود مطلع هست و بر اساس آن به بررسی شرایط خود می پردازد. مسافرانی که قصد سفر به ایتالیا داشته باشند می توانند پس از بررسی انواع ویزای ایتالیا که در بالا به آن پرداخته ایم نسبت به بررسی شرایط خود و گذر به مرحله دوم اقدام نمایند.

 

قدم دوم – تعیین تاریخ سفر به ایتالیا

 

تعیین تاریخ سفر اصلی ترین قدم در سفر، مخصوصا سفرهایی است که نیازمند یک سری اقدامات از قبل مانند اخذ ویزا هستند. در صورت سفر توریستی تعیین کردن وقت سفر با توجه به تعطیلات و یا مرخصی و در صورت سفر با هدف تجاری، شرکت در نمایشگاه، شرکت در کنگره و یا رقابت ورزشی داشتن زمان معین شده طبق برنامه برای اخذ ویزا باعث می شود تا بقیه مراحل دیگر را با آرامش خاطر و به طرز صحیح طی کنید.

 

قدم سوم – اخذ وقت سفارت ایتالیا

 

پس از تغییرات بوجود آمده در مراحل اخذ ویزای شنگن از ابتدای سال 2020 متقاضیان ویزا می توانند از 6 ماه قبل از تاریخ سفر به مرکز درخواست ویزای ایتالیا مراجعه و مدارک خود را جهت بررسی ارائه نمایند. مهمترین بخش این مرحله اقدام به موقع برای اخذ وقت کارگزاری ویزای ایتالیا جهت انگشت نگاری و ارائه مدارک است.

 

قدم چهارم – جمع آوری مدارک جهت اخذ ویزای ایتالیا

 

پس بر اقدام به موقع برای تعیین وقت سفارت باید مدت زمان لازم برای جمع آوری مدارک را نیز در نظر داشته باشید تا در زمان انگشت نگاری و ارائه مدارک تمامی مدارک لازم را مطابق مدارک مورد نوع ویزای درخواستی به همراه داشته باشید. از آنجایی که در بعضی موارد ترجمه مدارک به زبان ایتالیایی زمان بر است حتما به این مورد توجه لازم داشته باشید. توجه داشته باشید که این مرحله مهم ترین مرحله اخذ ویزای شنگن است.

 

قدم پنجم – فرم ویزای ایتالیا

 

پس از جمع آوری مدارک و اقدام برای ترجمه مدارک لازم متقاضی می بایستی فرم تقاضای ویزای ایتالیا را مطابق با مدارک جمع آوری کرده پر کرده و امضا کند. صحت اطلاعات و تطابق آن با مدارک مهمترین بخش این مرحله است.

 

قدم ششم – آماده سازی خود برای وقت کارگزاری سفارت ایتالیا

 

پس از طی کردم 5 مرحله قبلی اکنون زمان آن است که در زمانی مناسب مدارک خود را بررسی کرده و طبق اطلاعات ارائه داده شده آن ها را بررسی نمایند. پیشنهاد ما به شما این است که پس از بررسی، مدارک را مطابق چک لیست ارائه داده شده مرتب نمایید.

 

قدم هفتم – مراجعه به کارگزاری سفارت ایتالیا جهت ارائه مدارک

 

شما باید در تاریخ وقت انگشت نگاری و ساعت اعلام شده در مرکز درخواست ویزای ایتالیا حضور پیدا کرده و پس از رسیدن نوبت خود مدارک را در باجه ای که به شما احتصاص می دهند تحویل دهید. در صورتی که از شما در باره هدف سفر، تاریخ و یا هر جزئیات دیگری سوال پرسیده شد با کمال آرامش و صداقت به آنها پاسخ دهید. در این مرحله شما علاوه بر ارائه مدارک، و ارائه اثر انگشت می بایستی هزینه اخذ ویزای ایتالیا را پرداخت نمایید. هزینه های بروز ویزای شنگن در پایان این صفحه ارائه داده شده است. پس از دریافت مدارک، هزینه ویزا و گرفتن اثر انگشت رسید دریافت پاسپورت به شما ارائه خواهد شد.

 

قدم آخر

 

پس از طی 7 مرحله قبل اکنون نوبت این است که منتظر جواب درخواست ویزای شنگن خود باشید. معمولا این مرحله بین 2 تا 4 هفته طول می کشد. شما می توانید با وارد شدن به سایت پیگیری ویزای ایتالیا از وضعیت روند بررسی ویزای ایتالیا خود مطلع شوید.

با  تغییرات به عمل آمده در شرایط اخذ ویزا در ابتدای سال 2020، هزینه های اخذ ویزای شینگن نیز با تغییراتی مواجه شد و متقاضیان موظف هستند مبالغ زیر را با توجه به مورد به صورت نقد و به یورو در زمان انگشت نگاری به همراه داشته باشند:

 

 • خردسالان تا 6 سال  – بدون هزینه
 • کودکان 6 تا 12 سال – 40 یورو
 • بزرگسالان – 80 یورو

 

علاوه بر این مبالغ، مبلغ 22 یورو از هر نفر بابت انگشت نگاری توسط مرکز درخواست ویزای ایتالیا CKGS گرفته خواهد شد.

 

 

ویزای ایتالیا
ویزای ایتالیا